Centrala termica pe combustibil solid FI-NS

Recenzii clienti

Pretul se poate negocia in functie de cantitate si zona de livrare!

De ce sa cumperi mai scump?

Trimite lista ta de materiale!

Cere pret instant!

Consultanti

Transport oriunde in Romania!

*Ai gasit mai ieftin in alta parte?* Click

Centrala termica pe combustibil solid FI-NS

Centrala termica pe combustibil solid FI-NS

– FI-NS sunt cazane cu camera de apa, cu focar tip camera si doua circuite convective de gaze de ardere; sunt destinate pentru incalzirea cladirilor si producerea apei calde utilizand in procesul de ardere combustibil solid (lemne, deseuri de lemn, carbune, cocs, brichete rumegus); sunt echipate cu doua schimbatoare de caldura: serpentina pentru producerea apei calde menajere si serpentina de racire – protectie supraincalzire cazan.

– cazanele sunt o constructie sudata din tabla de otel de calitate superioara (perete interior 5 mm, respectiv 6 mm) si tabla de 4 mm peretele exterior; mantaua exterioara este din tabla de 0,8 mm si izolata cu vata minerala;
– echipament certificat dupa standardul SR-EN 303-5 marcat cu eticheta CE;
– cazanul se incadreaza in clasa II (medie) pentru eficienta si in clasa III (cea mai buna) pentru emisii poluante;
– reglare automata admisie de aer pentru ardere cu regulator termostatic de tiraj;
– este dotat standard cu: termometru, manometru, regulator termostatic de tiraj, supapa de siguranta, serpentina de racire, serpentina preparare apa calda menajera (gama 17,4 – 58 kW), aerisitor, sertar colectare cenusa, garnitura etansare usa din material ceramic nonazbest, sicane de otel, vatrai si perie de sarma;
– poate functiona in sistem gravitational sau cu pompa de circulatie.

Avantaje

– durata lunga de viata, usor de reparat (se poate reconditiona prin sudura spre deosebire de cazanele din fonta care se deterioreaza irecuperabil);
– economii mari prin folosirea combustibililor solizi;
– autonomie sporita datorita automatizarii;
– focar spatios si usa de incarcare mare care permite utilizarea bustenilor de dimensiuni mari;
– protectie impotriva supraincalzirii prin serpentina de racire;
– spre deosebire de celelalte cazane de pe piata, datorita pozitiei usii de incarcare aflata mai jos decat partea superioara a focarului, la alimentare nu permite iesirea fumului in incaperea in care se afla cazanul chiar si in cazul cand cosul de fum nu are tiraj suficient;
– siguranta in exploatare indiferent de conditii:
– in cazul existentei unei surse permanente de apa se poate instala varianta de montaj cu vas de expansiune cu membrana, serpentina de racire, supapa termica si supapa de siguranta;
– utilizarea unor echipamente de tip hidrofor conditioneaza montarea obligatorie a unui vas de expansiune deschis si supapa de siguranta;
– pentru prelungirea duratei de viata a cazanului prin evitarea condensarii si pentru o functionare mai eficienta a acestuia, se recomanda:
– montarea intre tur si retur a unei pompe de recirculare comandata de termostat;
– utilizarea intre tur si retur a unei vane de amestec cu 3 cai;
– in cazul unei pene de curent cand se creeaza o diferenta de temperatura mare intre tur si retur, structura si materialul cazanului nu permit fisurarea acestuia, fenomen foarte des intalnit in cazul cazanelor de fonta;
– pentru gama de puteri cuprinsa intre 17,4 si 58 kW – sistem unic existent pe piata de preparare a apei calde menajere direct de catre cazan, fara boiler (acopera necesitatile unei bucatarii si a unei bai simultan). Pentru un consum mai mare de apa calda menajera se poate opta pentru un boiler ACM produs de Termofarc;
– se poate opta pentru doua variante de ambalare:
– imbracamintea exterioara este ambalata separat; astfel pentru transportarea corpului cazanului putand fi utilizat un mijloc de transport de dimensiuni reduse;
– complet asamblat si ambalat pe europalet.

MODEL

U.M.FI-NS 15FI-NS 22FI-NS 27FI-NS 33FI-NS 40FI-NS 50
Putere termica utilakcal150002200027000330004000050000
Putere termica utilakW17,425,631,438,446,558
Randament%75-7875-7875-7875-7875-7875-78
Volum apa in cazanL94103109137146162
Temperatura maxima de lucru°C959595959595
Presiune maxima de lucrubar222222
Presiune de incercare hidraulicabar444444
Inaltime totala cu paletmm132513251325151515151515
Latime totala (fara record lateral)mm540540595595595635
Lungime cazanmm595650705760815870
Lungime totalamm7407958509059601015
Masa neta produskg211234266315335373
Diametru racord cosmm146146146166166166
Racord tur/returtoli1 1/2”1 1/2”1 1/2”1 1/2”1 1/2”1 1/2”
Racord stut serpentina raciretoli1/2”1/2”1/2”1/2”1/2”1/2”
Debit apa calda menajera,l/min999131313
Volum focarL586589142155185
Lungime maxima lemnmm400450500550600650
CONSUM LA PUTERE NOMINALA
Lemne uscate cu Hi = 3500 kcal/kgkg/h5,58,19,912,114,718,3
Carbune cu Hi = 4200 kcal/kgkg/h4,66,78,210,112,215,3
Brichete rumegus cu Hi= 5100 kcal/kgkg/h3,75,56,88,31012,6
Cocs cuHi = 6100 kcal/kgkg/h3,24,65,76,98,410,5

 

MODEL

TIPFI-NS 60FI-NS 80FI-NS 100FI-NS 130FI-NS 150
Putere termica utilakcal6000080000100000130000150000
Putere termica utilakW69,693116150,8174
Randament%78-8278-8278-8278-8278-82
Volum apa in cazanL191238296325359
Temperatura maxima de lucru°C9595959595
Presiune maxima de lucrubar22222
Presiune de incercare hidraulicabar44444
Inaltime totala cu paletmm15151515163017051705
Latime totala (fara record lateral)mm700725800935935
Lungime cazanmm9801230134013801530
Lungime totalamm11251375148515251670
Masa neta produskg450550670807873
Diametru racord cosmm196196216246246
Racord tur/returtoli1 1/2”2”2”2 1/2”2 1/2”
Racord stut serpentina ACMtoli
Racord stut serpentina raciretoli3/4”3/4”3/4”3/4”3/4”
Volum focarL248342571630700
Putere electrica consumata ventilatorW418080135135
Tensiune/frecventa de alimentareV/Hz220/50220/50220/50220/50220/50
Lungime maxima lemnmm7501000110011501300
CONSUM LA PUTERE NOMINALA
Lemne uscate cu Hi = 3500 kcal/kgkg/h2229,336,647,654,9
Carbune cu Hi = 4200 kcal/kgkg/h18,324,430,539,745,8
Brichete rumegus cu Hi= 5100 kcal/kgkg/h15,120,125,132,737,7
Cocs cu Hi = 6100 kcal/kgkg/h12,616,821,027,331,5

Comanda online mai ieftin decat in depozite si hypermarketuri.

Transport gratuit oriunde in tara.

ATENTIE! PRETURILE POT DIFERI IN FUNCTIE DE ZONA DE LIVRARE!

Contacteaza un consultant

Viziteaza pagina noastra de Facebook.

0238 560 000

Ce spun clientii?

Recenzii video

"Am comandat Vata minerala pe Vindem-ieftin.ro. Promptitudine, seriozitate.Intr-adevar pret mai mic fata de supermarketuri! La o zi dupa ce am platit a venit marfa. Sigur o sa mai colaboram!"

Relu - Braila

Vreau sa las necesarul meu

"Buna ziua! Am achizitionat tigla metalica de la Vindem-ieftin.ro impreuna cu toate materialele necesare construirii unui acoperis. Comanda a sosit in doar 2 zile lucratoare de la semnarea contractului aceasta fiind completa inca de la inceput neavand nici o reclamatie la adresa distribuitorului. Va recomand Vindem-ieftin.ro datorita raportului calitate pret foarte bun."

Vezi mai mult in clipul video.

Veronica - Prahova

Vreau sa las necesarul meu

"Descarcare profile rectangulare, de la firma IND CEMA din Jud. Buzau, Rm. Sarat. Multumim firmei pentru promptitudinea cu care a livrat aceasta comanda."

Cosmin - Targu Jiu

Vreau sa las necesarul meu

De ce sa cumperi de la noi?

Preturi Negociabile
Preturile sunt negociabile in functie de:
  • Cantitate
  • Zona de livrare
  • Caracteristicile produsului
  • Acces auto
De ce suntem mai ieftini decat depozitele si hypermarketurile?
Suntem mai ieftini decat depozitele si hypermarketurile pentru ca:
  • Scurtam lantul de intermediari
  • Nu avem costuri de depozitare
  • Transportul se face direct de la fabrica
  • Pretul variaza in functie de cantitate si zona de livrare
  • Detinem parteneriate cu cei mai importanti producatori
Nu mai cauti pe toate site-urile
Nu mai cauti materialele de constructii pe toate site-urile pentru ca:

La noi doar trimiti lista ta de materiale oricare ar fi aceasta impreuna cu cantitatile si zona de livrare si ne ocupam noi de tot.

Consultanti Dedicati
La noi beneficiezi de o echipa de consultanti de vanzari cu o vasta experienta in acest domeniu!

Cu ajutorul lor poti lua decizia corecta in privinta materialelor pe care vrei sa le cumperi si tot cu ei poti negocia pretul pentru lista ta de materiale.

18 consultanti

Oferte de pret personalizate
Fiecare oferta este unica pentru ca:

In momentul in care iei legatura cu noi pentru o oferta de pret aceasta este calculata in functie de cantitate si zona de livrare, astfel vei beneficia de cele mai bune preturi din Romania.

Verifici preturile ofertelor primite deja de la alti furnizori.

Livrare direct de la Fabrica
Livram direct de la fabrica la tine pe santier. Evitam astfel cheltuieli suplimentare care s-ar reflecta intr-un pret mai mare. Asa cumperi mai ieftin.

Riscul la achizitie este zero intrucat ne asumam responsabilitatea pentru livrarea comenzilor rapid si perfect in locatia stabilita direct de la partenerii producatori.

Un concept unic in Romania!

Clientii cumpara online mai ieftin decat in depozite si hypermarketuri!

Trimite aici necesarul tau

Un concept unic in Romania!

Clientii cumpara online mai ieftin decat in depozite si hypermarketuri!

Trimite aici necesarul tau

Plateste mai rapid

ONLINE!

Ai alerta pusa?

Clientii nostri economisesc 10-15% fata de preturile din depozite si hipermarketuri!

La fiecare 10 zile primesti noutati!

De ce sa cumperi mai scump aceleasi produse?

 

Prin trimitere esti de acord cu termenii si conditiille GDPR > "Click pentru detalii"

Doar asa cumperi mai IEFTIN!


Cristina

Gogia

CONSULTANT VÂNZĂRI

0784 433 852


Elena

Tatu

CONSULTANT VÂNZĂRI

0784 433 851


Flori

Stanciu

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 854


Firuta

Pusca

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 848


Hristu

Hristu

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 845


Dragulescu

Cristi

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 001


Stela

Stan

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 844


Valentina

Calin

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 857


Iuliana

Toader

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 842


Mirela

Nistor

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 859


Adriana

Bucur

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 860


Dorina

Ion

CONSULTANT VÂNZĂRI

 0784 433 846


Tatiana

Nica

CONSULTANT VÂNZĂRI SHOWROOM FOCȘANI

 0762 604 058


Mariana

Denciu

CONSULTANT VÂNZĂRI SHOWROOM FOCȘANI

 0784 433 856


Alina

Arsene

CONSULTANT VÂNZĂRI SHOWROOM PLOIEȘTI

 0784 433 855


Florina

Radulescu

CONSULTANT VÂNZĂRI SHOWROOM PLOIEȘTI

 0769 617 261


Madalina

Balanica

Achizitii Publice

 0784 433 849


Florin

Grosu

Expert Achizitii Publice

 0784 433 850

Vreau sa va contactez

Translate »